TAIYO YUDEN EMK107BJ105MK-T
Mfr. Part # :
EMK107BJ105MK-T
Description
CAP CER 1UF 16V X5R 0603
DataSheet
EMK107BJ105MK-T PDF
Price is not available, please RFQ
EMK107BJ105MK-T Tech Specifications
  • Series:M
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Capacitance:1 µF
  • Tolerance:±20%
  • Voltage - Rated:16V
  • Temperature Coefficient:X5R
  • Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
  • Features:-
  • Ratings:-
  • Applications:SMPS Filtering
  • Failure Rate:-
  • Mounting Type:Surface Mount, MLCC
  • Package / Case:0603 (1608 Metric)
  • Size / Dimension:0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
  • Height - Seated (Max):-
  • Thickness (Max):0.020" (0.50mm)