TAIYO YUDEN HMK212B7473KG-T
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Mfr. Part # :
HMK212B7473KG-T
Description
CAP CER 0.047UF 100V X7R 0805
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
HMK212B7473KG-T PDF
Price is not available, please RFQ
HMK212B7473KG-T Tech Specifications
  • Series:M
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Capacitance:0.047 µF
  • Tolerance:±10%
  • Voltage - Rated:100V
  • Temperature Coefficient:X7R
  • Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
  • Features:High Voltage
  • Ratings:-
  • Applications:SMPS Filtering
  • Failure Rate:-
  • Mounting Type:Surface Mount, MLCC
  • Package / Case:0805 (2012 Metric)
  • Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
  • Height - Seated (Max):-
  • Thickness (Max):0.053" (1.35mm)