TAIYO YUDEN SMK316B7102KF-T
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Mfr. Part # :
SMK316B7102KF-T
Description
CAP CER 1000PF 630V X7R 1206
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
SMK316B7102KF-T PDF
Price is not available, please RFQ
SMK316B7102KF-T Tech Specifications
  • Series:M
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Capacitance:1000 pF
  • Tolerance:±10%
  • Voltage - Rated:630V
  • Temperature Coefficient:X7R
  • Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
  • Features:High Voltage
  • Ratings:-
  • Applications:SMPS Filtering
  • Failure Rate:-
  • Mounting Type:Surface Mount, MLCC
  • Package / Case:1206 (3216 Metric)
  • Size / Dimension:0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
  • Height - Seated (Max):-
  • Thickness (Max):0.049" (1.25mm)