TAIYO YUDEN LMK212BC6226MG-T
Mfr. Part # :
LMK212BC6226MG-T
Description
CAP CER 22UF 10V X6S 0805
Catalog
Ceramic Capacitors
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
DataSheet
LMK212BC6226MG-T PDF
Price is not available, please RFQ
LMK212BC6226MG-T Tech Specifications
  • Series:M
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Capacitance:22 µF
  • Tolerance:±20%
  • Voltage - Rated:10V
  • Temperature Coefficient:X6S
  • Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
  • Mounting Type:Surface Mount, MLCC
  • Package / Case:0805 (2012 Metric)
  • Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
  • Height - Seated (Max):-
  • Thickness (Max):0.057" (1.45mm)