TAIYO YUDEN AMK107AC6106MA-T
Mfr. Part # :
AMK107AC6106MA-T
Description
CAP CER 10UF 4V X6S 0603
Catalog
Ceramic Capacitors
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
DataSheet
AMK107AC6106MA-T PDF
Price is not available, please RFQ
AMK107AC6106MA-T Tech Specifications
  • Series:M
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Capacitance:10 µF
  • Tolerance:±20%
  • Voltage - Rated:4V
  • Temperature Coefficient:X6S
  • Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
  • Mounting Type:Surface Mount, MLCC
  • Package / Case:0603 (1608 Metric)
  • Size / Dimension:0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
  • Height - Seated (Max):-
  • Thickness (Max):0.037" (0.95mm)