TAIYO YUDEN QMJ316KB7103MFHT
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Mfr. Part # :
QMJ316KB7103MFHT
Description
CAP CER 10000PF 250V X7R 1206
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
QMJ316KB7103MFHT PDF
Price is not available, please RFQ
QMJ316KB7103MFHT Tech Specifications
  • Series:M
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Active
  • Capacitance:10000 pF
  • Tolerance:±20%
  • Voltage - Rated:250V
  • Temperature Coefficient:X7R
  • Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
  • Features:Soft Termination
  • Ratings:AEC-Q200
  • Applications:Automotive, SMPS Filtering, Boardflex Sensitive
  • Failure Rate:-
  • Mounting Type:Surface Mount, MLCC
  • Package / Case:1206 (3216 Metric)
  • Size / Dimension:0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
  • Height - Seated (Max):-
  • Thickness (Max):0.053" (1.35mm)