Frontier Electronics 0402G500N560JCT
Mfr. Part # :
0402G500N560JCT
Description
CAP CER 56PF 50V C0G/NP0 0402
DataSheet
0402G500N560JCT PDF
Price is not available, please RFQ
0402G500N560JCT Tech Specifications
  • Part Status:Active
  • Capacitance:56 pF
  • Tolerance:±5%
  • Voltage - Rated:50V
  • Temperature Coefficient:C0G, NP0
  • Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
  • Package / Case:0402 (1005 Metric)
  • Size / Dimension:0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
  • Height - Seated (Max):-
  • Thickness (Max):0.022" (0.55mm)