TAIYO YUDEN AMK042BJ104MC-W
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Mfr. Part # :
AMK042BJ104MC-W
Description
CAP CER 0.1UF 4V X5R 01005
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
AMK042BJ104MC-W PDF
Price is not available, please RFQ
AMK042BJ104MC-W Tech Specifications
  • Series:M
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Active
  • Capacitance:0.1 µF
  • Tolerance:±20%
  • Voltage - Rated:4V
  • Temperature Coefficient:X5R
  • Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
  • Features:-
  • Ratings:-
  • Applications:SMPS Filtering
  • Failure Rate:-
  • Mounting Type:Surface Mount, MLCC
  • Package / Case:01005 (0402 Metric)
  • Size / Dimension:0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
  • Height - Seated (Max):-
  • Thickness (Max):0.009" (0.22mm)