TAIYO YUDEN LMK042BJ152KC-W
Mfr. Part # :
LMK042BJ152KC-W
Description
CAP CER 1500PF 10V X5R 01005
DataSheet
LMK042BJ152KC-W PDF
Price is not available, please RFQ
LMK042BJ152KC-W Tech Specifications
  • Series:M
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Active
  • Capacitance:1500 pF
  • Tolerance:±10%
  • Voltage - Rated:10V
  • Temperature Coefficient:X5R
  • Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
  • Mounting Type:Surface Mount, MLCC
  • Package / Case:01005 (0402 Metric)
  • Size / Dimension:0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
  • Height - Seated (Max):-
  • Thickness (Max):0.009" (0.22mm)