Frontier Electronics 0402G160X223KCT
Mfr. Part # :
0402G160X223KCT
Description
CAP CER 0.022UF 16V X7R 0402
DataSheet
0402G160X223KCT PDF
Price is not available, please RFQ
0402G160X223KCT Tech Specifications
  • Part Status:Active
  • Capacitance:0.022 µF
  • Tolerance:±10%
  • Voltage - Rated:16V
  • Temperature Coefficient:X7R
  • Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
  • Package / Case:0402 (1005 Metric)
  • Size / Dimension:0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
  • Height - Seated (Max):-
  • Thickness (Max):0.022" (0.55mm)