NOVACAP 0402B152K201NT
Manufacturer :
NOVACAP
Mfr. Part # :
0402B152K201NT
Description
CAP CER 1500PF 200V X7R 0402
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
0402B152K201NT PDF
Price is not available, please RFQ
0402B152K201NT Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Capacitance:1500 pF
  • Tolerance:±10%
  • Voltage - Rated:200V
  • Temperature Coefficient:X7R
  • Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
  • Features:-
  • Ratings:-
  • Applications:Bypass, Decoupling
  • Failure Rate:-
  • Mounting Type:Surface Mount, MLCC
  • Package / Case:0402 (1005 Metric)
  • Size / Dimension:0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
  • Height - Seated (Max):-
  • Thickness (Max):0.024" (0.61mm)