NOVACAP 0603B103K500P
Manufacturer :
NOVACAP
Mfr. Part # :
0603B103K500P
Description
CAP CER 10000PF 50V 0603 EPOXY
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
0603B103K500P PDF
Price is not available, please RFQ
0603B103K500P Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Capacitance:10000 pF
  • Tolerance:±10%
  • Voltage - Rated:50V
  • Temperature Coefficient:X7R
  • Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
  • Features:Epoxy Mountable
  • Ratings:-
  • Applications:Bypass, Decoupling
  • Failure Rate:-
  • Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Epoxy
  • Package / Case:0603 (1608 Metric)
  • Size / Dimension:0.060" L x 0.030" W (1.52mm x 0.76mm)
  • Height - Seated (Max):-
  • Thickness (Max):0.035" (0.89mm)