Frontier Electronics 0805H251N6R8CCT
Mfr. Part # :
0805H251N6R8CCT
Description
CAP CER 6.8PF 250V C0G/NP0 0805
DataSheet
0805H251N6R8CCT PDF
Price is not available, please RFQ
0805H251N6R8CCT Tech Specifications
  • Part Status:Active
  • Capacitance:6.8 pF
  • Tolerance:±0.25pF
  • Voltage - Rated:250V
  • Temperature Coefficient:C0G, NP0
  • Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
  • Package / Case:0805 (2012 Metric)
  • Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
  • Height - Seated (Max):-
  • Thickness (Max):0.037" (0.95mm)