Vishay / Vitramon VJ0603Y273MXXAC
Mfr. Part # :
VJ0603Y273MXXAC
Description
CAP CER 0.027UF 25V X7R 0603
DataSheet
VJ0603Y273MXXAC PDF
Price is not available, please RFQ
VJ0603Y273MXXAC Tech Specifications
  • Series:VJ
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Active
  • Capacitance:0.027 µF
  • Tolerance:±20%
  • Voltage - Rated:25V
  • Temperature Coefficient:X7R
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
  • Features:-
  • Ratings:-
  • Applications:General Purpose
  • Package / Case:0603 (1608 Metric)
  • Size / Dimension:0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
  • Height - Seated (Max):-
  • Thickness (Max):0.038" (0.97mm)