Vishay / Vitramon VJ0402Y181KLJAJ32
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Mfr. Part # :
VJ0402Y181KLJAJ32
Description
CAP CER 180 PF 16V X7R 0402 PB T
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
VJ0402Y181KLJAJ32 PDF
Price is not available, please RFQ
VJ0402Y181KLJAJ32 Tech Specifications
  • Series:VJ
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Active
  • Capacitance:180 pF
  • Tolerance:±10%
  • Voltage - Rated:16V
  • Temperature Coefficient:X7R
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
  • Features:High Temperature
  • Ratings:AEC-Q200
  • Applications:Automotive
  • Failure Rate:-
  • Mounting Type:Surface Mount, MLCC
  • Package / Case:0402 (1005 Metric)
  • Size / Dimension:0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
  • Height - Seated (Max):-
  • Thickness (Max):0.024" (0.60mm)