Vishay / Vitramon VJ0805Y563KXAMC
Mfr. Part # :
VJ0805Y563KXAMC
Description
CAP CER 0.056UF 50V X7R 0805
DataSheet
VJ0805Y563KXAMC PDF
Price is not available, please RFQ
VJ0805Y563KXAMC Tech Specifications
  • Part Status:Active
  • Capacitance:0.056 µF
  • Tolerance:±10%
  • Voltage - Rated:50V
  • Temperature Coefficient:X7R
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
  • Package / Case:0805 (2012 Metric)
  • Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
  • Height - Seated (Max):-
  • Thickness (Max):0.057" (1.45mm)