Vishay / Vitramon VJ1206Y563MXXMP
Mfr. Part # :
VJ1206Y563MXXMP
Description
CAP CER 0.056UF 25V X7R 1206
DataSheet
VJ1206Y563MXXMP PDF
Price is not available, please RFQ
VJ1206Y563MXXMP Tech Specifications
  • Part Status:Active
  • Capacitance:0.056 µF
  • Tolerance:±20%
  • Voltage - Rated:25V
  • Temperature Coefficient:X7R
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
  • Package / Case:1206 (3216 Metric)
  • Size / Dimension:0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
  • Height - Seated (Max):-
  • Thickness (Max):0.067" (1.70mm)