NOVACAP 0805BW106K160NGX040T
Mfr. Part # :
0805BW106K160NGX040T
Description
CAP CER 10UF 16V X5R 0805
DataSheet
0805BW106K160NGX040T PDF
Price is not available, please RFQ
0805BW106K160NGX040T Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Capacitance:10 µF
  • Tolerance:±10%
  • Voltage - Rated:16V
  • Temperature Coefficient:X5R
  • Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
  • Features:-
  • Ratings:-
  • Applications:General Purpose
  • Package / Case:0805 (2012 Metric)
  • Size / Dimension:0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
  • Height - Seated (Max):-
  • Thickness (Max):0.054" (1.37mm)