Panasonic EEU-FC1A221B
Manufacturer :
Panasonic
Mfr. Part # :
EEU-FC1A221B
Description
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
EEU-FC1A221B PDF
Price is not available, please RFQ
EEU-FC1A221B Tech Specifications
  • Series:FC
  • Package:Tape & Box (TB)
  • Part Status:Obsolete
  • Capacitance:220 µF
  • Tolerance:±20%
  • Voltage - Rated:10 V
  • ESR (Equivalent Series Resistance):-
  • Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 105°C
  • Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
  • Polarization:Polar
  • Ratings:AEC-Q200
  • Applications:Automotive
  • Ripple Current @ Low Frequency:260 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency:400 mA @ 100 kHz
  • Impedance:250 mOhms
  • Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
  • Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
  • Height - Seated (Max):0.728" (18.50mm)