SURGE RUA470M1CBK-0811S
Manufacturer :
SURGE
Mfr. Part # :
RUA470M1CBK-0811S
Description
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
RUA470M1CBK-0811S PDF
Price is not available, please RFQ
RUA470M1CBK-0811S Tech Specifications
  • Series:RUA
  • Package:BulkBag
  • Part Status:Active
  • Capacitance:47 µF
  • Tolerance:±20%
  • Voltage - Rated:16 V
  • ESR (Equivalent Series Resistance):-
  • Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 130°C
  • Operating Temperature:-40°C ~ 130°C
  • Polarization:Polar
  • Ratings:-
  • Applications:General Purpose
  • Ripple Current @ Low Frequency:150 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency:-
  • Impedance:-
  • Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
  • Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
  • Height - Seated (Max):0.512" (13.00mm)