Panasonic EEU-FC1V271
Mfr. Part # :
EEU-FC1V271
Description
CAP ALUM 270UF 20% 35V RADIAL
DataSheet
EEU-FC1V271 PDF
Price is not available, please RFQ
EEU-FC1V271 Tech Specifications
  • Series:FC
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Capacitance:270 µF
  • Tolerance:±20%
  • Voltage - Rated:35 V
  • ESR (Equivalent Series Resistance):-
  • Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
  • Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
  • Applications:Automotive
  • Ripple Current @ Low Frequency:682.5 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency:1.05 A @ 100 kHz
  • Impedance:68 mOhms
  • Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
  • Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
  • Height - Seated (Max):0.630" (16.00mm)