SURGE RXW222M1EBK-1335S
Manufacturer :
SURGE
Mfr. Part # :
RXW222M1EBK-1335S
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 25V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
RXW222M1EBK-1335S PDF
Price is not available, please RFQ
RXW222M1EBK-1335S Tech Specifications
  • Series:RXW
  • Package:BulkBag
  • Part Status:Active
  • Capacitance:2200 µF
  • Tolerance:±20%
  • Voltage - Rated:25 V
  • ESR (Equivalent Series Resistance):-
  • Lifetime @ Temp.:7000 Hrs @ 105°C
  • Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
  • Polarization:Polar
  • Ratings:-
  • Applications:General Purpose
  • Ripple Current @ Low Frequency:-
  • Ripple Current @ High Frequency:2.51 A @ 100 kHz
  • Impedance:22 mOhms
  • Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
  • Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
  • Height - Seated (Max):1.457" (37.00mm)