SURGE VUJ101M1HTR-1313S
Manufacturer :
SURGE
Mfr. Part # :
VUJ101M1HTR-1313S
Description
CAP ALUM 100UF 20% 50V SMD
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
VUJ101M1HTR-1313S PDF
Price is not available, please RFQ
VUJ101M1HTR-1313S Tech Specifications
  • Series:VUJ
  • Package:Tape & Reel (TR)Strip
  • Part Status:Active
  • Capacitance:100 µF
  • Tolerance:±20%
  • Voltage - Rated:50 V
  • ESR (Equivalent Series Resistance):-
  • Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 150°C
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
  • Polarization:Polar
  • Ratings:-
  • Applications:General Purpose
  • Ripple Current @ Low Frequency:-
  • Ripple Current @ High Frequency:420 mA @ 100 kHz
  • Impedance:-
  • Lead Spacing:-
  • Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
  • Height - Seated (Max):0.551" (14.00mm)
  • Surface Mount Land Size:0.512" L x 0.512" W (13.00mm x 13.00mm)