SURGE VE-221M1VTR-1010S
Manufacturer :
SURGE
Mfr. Part # :
VE-221M1VTR-1010S
Description
CAP ALUM 220UF 20% 35V SMD
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
VE-221M1VTR-1010S PDF
Price is not available, please RFQ
VE-221M1VTR-1010S Tech Specifications
  • Series:VE
  • Package:Tape & Reel (TR)Strip
  • Part Status:Active
  • Capacitance:220 µF
  • Tolerance:±20%
  • Voltage - Rated:35 V
  • ESR (Equivalent Series Resistance):-
  • Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
  • Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
  • Polarization:Polar
  • Ratings:-
  • Applications:General Purpose
  • Ripple Current @ Low Frequency:370 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency:-
  • Impedance:-
  • Lead Spacing:-
  • Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
  • Height - Seated (Max):0.413" (10.50mm)
  • Surface Mount Land Size:0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)