SURGE RXK471M1CBK-1016S
Manufacturer :
SURGE
Mfr. Part # :
RXK471M1CBK-1016S
Description
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
RXK471M1CBK-1016S PDF
Price is not available, please RFQ
RXK471M1CBK-1016S Tech Specifications
  • Series:RXK
  • Package:BulkBag
  • Part Status:Active
  • Capacitance:470 µF
  • Tolerance:±20%
  • Voltage - Rated:16 V
  • ESR (Equivalent Series Resistance):-
  • Lifetime @ Temp.:4000 Hrs @ 105°C
  • Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
  • Polarization:Polar
  • Ratings:-
  • Applications:General Purpose
  • Ripple Current @ Low Frequency:660 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency:825 mA @ 100 kHz
  • Impedance:84 mOhms
  • Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
  • Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
  • Height - Seated (Max):0.689" (17.50mm)