SURGE RJA100M1HBK-0511S
Manufacturer :
SURGE
Mfr. Part # :
RJA100M1HBK-0511S
Description
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
RJA100M1HBK-0511S PDF
Price is not available, please RFQ
RJA100M1HBK-0511S Tech Specifications
  • Series:RJA
  • Package:BulkBag
  • Part Status:Active
  • Capacitance:10 µF
  • Tolerance:±20%
  • Voltage - Rated:50 V
  • ESR (Equivalent Series Resistance):-
  • Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
  • Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
  • Polarization:Polar
  • Ratings:-
  • Applications:General Purpose
  • Ripple Current @ Low Frequency:50 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency:-
  • Impedance:-
  • Lead Spacing:0.079" (2.00mm)
  • Size / Dimension:0.197" Dia (5.00mm)
  • Height - Seated (Max):0.492" (12.50mm)