Panasonic EEU-FC2A330LB
Mfr. Part # :
EEU-FC2A330LB
Description
CAP ALUM 33UF 20% 100V RADIAL
DataSheet
EEU-FC2A330LB PDF
Price is not available, please RFQ
EEU-FC2A330LB Tech Specifications
  • Series:FC
  • Package:Tape & Box (TB)
  • Part Status:Active
  • Capacitance:33 µF
  • Tolerance:±20%
  • Voltage - Rated:100 V
  • ESR (Equivalent Series Resistance):-
  • Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
  • Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
  • Applications:Automotive
  • Ripple Current @ Low Frequency:221 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency:340 mA @ 100 kHz
  • Impedance:450 mOhms
  • Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
  • Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
  • Height - Seated (Max):0.807" (20.50mm)