Panasonic EEU-FC2A101L
Mfr. Part # :
EEU-FC2A101L
Description
CAP ALUM 100UF 20% 100V RADIAL
DataSheet
EEU-FC2A101L PDF
Price is not available, please RFQ
EEU-FC2A101L Tech Specifications
  • Series:FC
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Capacitance:100 µF
  • Tolerance:±20%
  • Voltage - Rated:100 V
  • ESR (Equivalent Series Resistance):-
  • Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
  • Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
  • Applications:Automotive
  • Ripple Current @ Low Frequency:453.7 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency:698 mA @ 100 kHz
  • Impedance:150 mOhms
  • Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
  • Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
  • Height - Seated (Max):1.181" (30.00mm)