Panasonic EEU-FC1J151
Mfr. Part # :
EEU-FC1J151
Description
CAP ALUM 150UF 20% 63V RADIAL
DataSheet
EEU-FC1J151 PDF
Price is not available, please RFQ
EEU-FC1J151 Tech Specifications
  • Series:FC
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Capacitance:150 µF
  • Tolerance:±20%
  • Voltage - Rated:63 V
  • ESR (Equivalent Series Resistance):-
  • Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
  • Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
  • Applications:Automotive
  • Ripple Current @ Low Frequency:448.5 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency:690 mA @ 100 kHz
  • Impedance:178 mOhms
  • Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
  • Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
  • Height - Seated (Max):0.787" (20.00mm)