Panasonic EEU-FC1H391
Mfr. Part # :
EEU-FC1H391
Description
CAP ALUM 390UF 20% 50V RADIAL
DataSheet
EEU-FC1H391 PDF
Price is not available, please RFQ
EEU-FC1H391 Tech Specifications
  • Series:FC
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Capacitance:390 µF
  • Tolerance:±20%
  • Voltage - Rated:50 V
  • ESR (Equivalent Series Resistance):-
  • Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
  • Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
  • Applications:Automotive
  • Ripple Current @ Low Frequency:1.11 A @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency:1.48 A @ 100 kHz
  • Impedance:63 mOhms
  • Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
  • Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
  • Height - Seated (Max):0.787" (20.00mm)