Panasonic EEU-HD1H3R3
Mfr. Part # :
EEU-HD1H3R3
Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL
DataSheet
EEU-HD1H3R3 PDF
Price is not available, please RFQ
EEU-HD1H3R3 Tech Specifications
  • Series:HD
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Capacitance:3.3 µF
  • Tolerance:±20%
  • Voltage - Rated:50 V
  • ESR (Equivalent Series Resistance):-
  • Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 105°C
  • Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
  • Applications:General Purpose
  • Ripple Current @ Low Frequency:22 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency:44 mA @ 100 kHz
  • Impedance:-
  • Lead Spacing:0.098" (2.50mm)
  • Size / Dimension:0.197" Dia (5.00mm)
  • Height - Seated (Max):0.492" (12.50mm)