Panasonic EEU-FC1E332SB
Mfr. Part # :
EEU-FC1E332SB
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 25V RADIAL
DataSheet
EEU-FC1E332SB PDF
Price is not available, please RFQ
EEU-FC1E332SB Tech Specifications
  • Series:FC
  • Package:Tape & Box (TB)
  • Part Status:Active
  • Capacitance:3300 µF
  • Tolerance:±20%
  • Voltage - Rated:25 V
  • ESR (Equivalent Series Resistance):-
  • Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
  • Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
  • Applications:Automotive
  • Ripple Current @ Low Frequency:2.329 A @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency:2.74 A @ 100 kHz
  • Impedance:20 mOhms
  • Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
  • Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
  • Height - Seated (Max):1.063" (27.00mm)