Panasonic EEU-HD1V472
Mfr. Part # :
EEU-HD1V472
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 35V RADIAL
DataSheet
EEU-HD1V472 PDF
Price is not available, please RFQ
EEU-HD1V472 Tech Specifications
  • Series:HD
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Capacitance:4700 µF
  • Tolerance:±20%
  • Voltage - Rated:35 V
  • ESR (Equivalent Series Resistance):-
  • Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
  • Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
  • Applications:General Purpose
  • Ripple Current @ Low Frequency:1.91 A @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency:2.196 A @ 100 kHz
  • Impedance:-
  • Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
  • Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
  • Height - Seated (Max):1.319" (33.50mm)