Panasonic EEU-FC1V102SB
Mfr. Part # :
EEU-FC1V102SB
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL
DataSheet
EEU-FC1V102SB PDF
Price is not available, please RFQ
EEU-FC1V102SB Tech Specifications
  • Series:FC
  • Package:Cut Tape (CT)Tape & Box (TB)
  • Part Status:Active
  • Capacitance:1000 µF
  • Tolerance:±20%
  • Voltage - Rated:35 V
  • ESR (Equivalent Series Resistance):-
  • Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
  • Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
  • Applications:Automotive
  • Ripple Current @ Low Frequency:1.654 A @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency:2.21 A @ 100 kHz
  • Impedance:29 mOhms
  • Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
  • Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
  • Height - Seated (Max):1.063" (27.00mm)