Panasonic EEU-HD1E222
Mfr. Part # :
EEU-HD1E222
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 25V RADIAL
DataSheet
EEU-HD1E222 PDF
Price is not available, please RFQ
EEU-HD1E222 Tech Specifications
  • Series:HD
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Capacitance:2200 µF
  • Tolerance:±20%
  • Voltage - Rated:25 V
  • ESR (Equivalent Series Resistance):-
  • Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
  • Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
  • Applications:General Purpose
  • Ripple Current @ Low Frequency:1.09 A @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency:1.254 A @ 100 kHz
  • Impedance:-
  • Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
  • Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
  • Height - Seated (Max):0.866" (22.00mm)