Panasonic EEU-FC1A221S
Mfr. Part # :
EEU-FC1A221S
Description
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL
DataSheet
EEU-FC1A221S PDF
Price is not available, please RFQ
EEU-FC1A221S Tech Specifications
  • Series:FC
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Capacitance:220 µF
  • Tolerance:±20%
  • Voltage - Rated:10 V
  • ESR (Equivalent Series Resistance):-
  • Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 105°C
  • Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
  • Applications:Automotive
  • Ripple Current @ Low Frequency:188.5 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency:290 mA @ 100 kHz
  • Impedance:350 mOhms
  • Lead Spacing:0.098" (2.50mm)
  • Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
  • Height - Seated (Max):0.441" (11.20mm)