Panasonic EEU-FC1V331L
Manufacturer :
Panasonic
Mfr. Part # :
EEU-FC1V331L
Description
CAP ALUM 330UF 20% 35V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
EEU-FC1V331L PDF
Price is not available, please RFQ
EEU-FC1V331L Tech Specifications
  • Series:FC
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Capacitance:330 µF
  • Tolerance:±20%
  • Voltage - Rated:35 V
  • ESR (Equivalent Series Resistance):-
  • Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
  • Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
  • Polarization:Polar
  • Ratings:AEC-Q200
  • Applications:Automotive
  • Ripple Current @ Low Frequency:646.8 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency:995 mA @ 100 kHz
  • Impedance:65 mOhms
  • Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
  • Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
  • Height - Seated (Max):0.787" (20.00mm)