Panasonic EEU-HD1C472
Mfr. Part # :
EEU-HD1C472
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 16V RADIAL
DataSheet
EEU-HD1C472 PDF
Price is not available, please RFQ
EEU-HD1C472 Tech Specifications
  • Series:HD
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Capacitance:4700 µF
  • Tolerance:±20%
  • Voltage - Rated:16 V
  • ESR (Equivalent Series Resistance):-
  • Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
  • Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
  • Applications:General Purpose
  • Ripple Current @ Low Frequency:1.48 A @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency:1.702 A @ 100 kHz
  • Impedance:-
  • Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
  • Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
  • Height - Seated (Max):1.063" (27.00mm)