Panasonic EEU-HD1E101
Mfr. Part # :
EEU-HD1E101
Description
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL
DataSheet
EEU-HD1E101 PDF
Price is not available, please RFQ
EEU-HD1E101 Tech Specifications
  • Series:HD
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Capacitance:100 µF
  • Tolerance:±20%
  • Voltage - Rated:25 V
  • ESR (Equivalent Series Resistance):-
  • Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 105°C
  • Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
  • Applications:General Purpose
  • Ripple Current @ Low Frequency:130 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency:195 mA @ 100 kHz
  • Impedance:-
  • Lead Spacing:0.098" (2.50mm)
  • Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
  • Height - Seated (Max):0.500" (12.70mm)