Panasonic EEU-HD1E221
Mfr. Part # :
EEU-HD1E221
Description
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL
DataSheet
EEU-HD1E221 PDF
Price is not available, please RFQ
EEU-HD1E221 Tech Specifications
  • Series:HD
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Capacitance:220 µF
  • Tolerance:±20%
  • Voltage - Rated:25 V
  • ESR (Equivalent Series Resistance):-
  • Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 105°C
  • Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
  • Applications:General Purpose
  • Ripple Current @ Low Frequency:230 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency:345 mA @ 100 kHz
  • Impedance:-
  • Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
  • Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
  • Height - Seated (Max):0.512" (13.00mm)