Panasonic EEU-FC2A100B
Mfr. Part # :
EEU-FC2A100B
Description
CAP ALUM 10UF 20% 100V RADIAL
DataSheet
EEU-FC2A100B PDF
Price is not available, please RFQ
EEU-FC2A100B Tech Specifications
  • Series:FC
  • Package:Cut Tape (CT)Tape & Box (TB)
  • Part Status:Active
  • Capacitance:10 µF
  • Tolerance:±20%
  • Voltage - Rated:100 V
  • ESR (Equivalent Series Resistance):-
  • Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 105°C
  • Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
  • Applications:Automotive
  • Ripple Current @ Low Frequency:74.1 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency:-
  • Impedance:1.8 Ohms