Panasonic EEU-FC2A680LB
Mfr. Part # :
EEU-FC2A680LB
Description
CAP ALUM 68UF 20% 100V RADIAL
DataSheet
EEU-FC2A680LB PDF
Price is not available, please RFQ
EEU-FC2A680LB Tech Specifications
  • Series:FC
  • Package:Tape & Box (TB)
  • Part Status:Active
  • Capacitance:68 µF
  • Tolerance:±20%
  • Voltage - Rated:100 V
  • ESR (Equivalent Series Resistance):-
  • Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
  • Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
  • Applications:Automotive
  • Ripple Current @ Low Frequency:295.8 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency:599 mA @ 100 kHz
  • Impedance:210 mOhms
  • Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
  • Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
  • Height - Seated (Max):1.063" (27.00mm)