NTE Electronics, Inc. 47-400206-BK
Manufacturer :
NTE Electronics, Inc.
Mfr. Part # :
47-400206-BK
Description
H/S .79IN 48 IN BLACK THI
Catalog
Heat Shrink Tubing
DataSheet
47-400206-BK PDF
Price is not available, please RFQ
47-400206-BK Tech Specifications
  • Series:Thick Wall
  • Package:Strip
  • Part Status:Active
  • Type:Tubing, Semi-Flexible
  • Shrinkage Ratio:3 to 1
  • Length:4.00' (1.22m)
  • Inner Diameter - Supplied:0.470" (11.94mm)
  • Inner Diameter - Recovered:0.118" (3.00mm)
  • Recovered Wall Thickness:0.098" (2.49mm)
  • Material:Polyolefin (PO)
  • Features:Adhesive Lined, Flame Retardant, Fluid Resistant
  • Color:Black
  • Operating Temperature:-40°C ~ 120°C
  • Shrink Temperature:110°C