3M ITCSN-0400-6"-BLACK-25 PCS
Manufacturer :
3M
Mfr. Part # :
ITCSN-0400-6"-BLACK-25 PCS
Description
HEATSHRINK ITCSN .4X6" BLK 1=1PC
Catalog
Heat Shrink Tubing
DataSheet
ITCSN-0400-6"-BLACK-25 PCS PDF
Price is not available, please RFQ
ITCSN-0400-6"-BLACK-25 PCS Tech Specifications
  • Series:ITCSN
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Type:Tubing, Semi Rigid
  • Shrinkage Ratio:3 to 1
  • Length:0.500' (152.40mm, 6.00")
  • Inner Diameter - Supplied:0.400" (10.16mm)
  • Inner Diameter - Recovered:0.150" (3.81mm)
  • Recovered Wall Thickness:-
  • Material:Polyolefin (PO), Irradiated
  • Features:Adhesive Lined, Split Resistant, UV Resistant, Weather Resistant
  • Color:Black
  • Operating Temperature:-55°C ~ 110°C
  • Shrink Temperature:121°C