Techflex H2P0.50CL25
Manufacturer :
Techflex
Mfr. Part # :
H2P0.50CL25
Description
HEATSHRINK 1/2" X 25' CLEAR
Catalog
Heat Shrink Tubing
DataSheet
H2P0.50CL25 PDF
Price is not available, please RFQ
H2P0.50CL25 Tech Specifications
  • Series:Shrinkflex
  • Package:Spool
  • Part Status:Active
  • Type:Tubing, Flexible
  • Shrinkage Ratio:2 to 1
  • Length:25.0' (7.6m)
  • Inner Diameter - Supplied:0.500" (12.70mm)
  • Inner Diameter - Recovered:0.250" (6.35mm)
  • Recovered Wall Thickness:-
  • Material:Poly-Vinyl Chloride (PVC)
  • Features:Fluid Resistant, Fungus Resistant, Self Extinguishing
  • Color:Clear
  • Operating Temperature:-35°C ~ 105°C
  • Shrink Temperature:135°C