Qualtek Electronics Corp. Q2-F-3/16-01-QB48IN-25
Manufacturer :
Qualtek Electronics Corp.
Mfr. Part # :
Q2-F-3/16-01-QB48IN-25
Description
HEATSHRINK 3/16" X 4' BLACK
Catalog
Heat Shrink Tubing
DataSheet
Q2-F-3/16-01-QB48IN-25 PDF
Price is not available, please RFQ
Q2-F-3/16-01-QB48IN-25 Tech Specifications
  • Series:Q2-F
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Type:Tubing, Flexible
  • Shrinkage Ratio:2 to 1
  • Length:4.00' (1.22m)
  • Inner Diameter - Supplied:0.187" (4.75mm)
  • Inner Diameter - Recovered:0.095" (2.41mm)
  • Recovered Wall Thickness:0.019" (0.48mm)
  • Material:Polyolefin (PO)
  • Features:Flame Retardant
  • Color:Black
  • Operating Temperature:-55°C ~ 135°C
  • Shrink Temperature:70°C