3M FP301-3/8-48"-GREEN-125 PCS
Manufacturer :
3M
Mfr. Part # :
FP301-3/8-48"-GREEN-125 PCS
Description
HEATSHRINK 3/8"X4' GRN 1=1PC 48"
Catalog
Heat Shrink Tubing
DataSheet
FP301-3/8-48"-GREEN-125 PCS PDF
Price is not available, please RFQ
FP301-3/8-48"-GREEN-125 PCS Tech Specifications
  • Series:FP-301
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Type:Tubing, Flexible
  • Shrinkage Ratio:2 to 1
  • Length:4.00' (1.22m)
  • Inner Diameter - Supplied:0.375" (9.53mm)
  • Inner Diameter - Recovered:0.187" (4.75mm)
  • Recovered Wall Thickness:0.025" (0.64mm)
  • Material:Polyolefin (PO)
  • Features:Flame Retardant, Solvent Resistant, Split Resistant
  • Color:Green
  • Operating Temperature:-55°C ~ 135°C
  • Shrink Temperature:100°C