3M FP301-1/2-48"-BLACK-100 PCS
Manufacturer :
3M
Mfr. Part # :
FP301-1/2-48"-BLACK-100 PCS
Description
HEATSHRINK 1/2"X4' BLK 1=1PC 48"
Catalog
Heat Shrink Tubing
DataSheet
FP301-1/2-48"-BLACK-100 PCS PDF
Price is not available, please RFQ
FP301-1/2-48"-BLACK-100 PCS Tech Specifications
  • Series:FP-301
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Type:Tubing, Flexible
  • Shrinkage Ratio:2 to 1
  • Length:4.00' (1.22m)
  • Inner Diameter - Supplied:0.500" (12.70mm)
  • Inner Diameter - Recovered:0.250" (6.35mm)
  • Recovered Wall Thickness:0.025" (0.64mm)
  • Material:Polyolefin (PO)
  • Features:Flame Retardant, Solvent Resistant
  • Color:Black
  • Operating Temperature:-55°C ~ 135°C
  • Shrink Temperature:100°C