TE Connectivity Raychem Cable Protection ATUM-16/4-0-40MM
Manufacturer :
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Mfr. Part # :
ATUM-16/4-0-40MM
Description
HEAT SHRINK TUBING
Catalog
Heat Shrink Tubing
DataSheet
ATUM-16/4-0-40MM PDF
Price is not available, please RFQ
ATUM-16/4-0-40MM Tech Specifications
  • Series:ATUM
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Type:Tubing, Semi-Flexible
  • Shrinkage Ratio:4 to 1
  • Length:0.131' (40.00mm, 1.57")
  • Inner Diameter - Supplied:0.630" (16.00mm)
  • Inner Diameter - Recovered:0.157" (3.99mm)
  • Recovered Wall Thickness:0.070" (1.78mm)
  • Material:Polyolefin
  • Features:Fluid Resistant
  • Color:Black
  • Operating Temperature:-55°C ~ 110°C
  • Shrink Temperature:80°C