Qualtek Electronics Corp. Q-150K-3/64-02-QB48IN-25
Manufacturer :
Qualtek Electronics Corp.
Mfr. Part # :
Q-150K-3/64-02-QB48IN-25
Description
HEATSHRINK PVDF 3/64" X 4' CLR
Catalog
Heat Shrink Tubing
DataSheet
Q-150K-3/64-02-QB48IN-25 PDF
Price is not available, please RFQ
Q-150K-3/64-02-QB48IN-25 Tech Specifications
  • Series:Q-150K
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Type:Tubing, Flexible
  • Shrinkage Ratio:2 to 1
  • Length:4.00' (1.22m)
  • Inner Diameter - Supplied:0.046" (1.17mm)
  • Inner Diameter - Recovered:0.023" (0.58mm)
  • Recovered Wall Thickness:0.010" (0.25mm)
  • Material:Polyvinylidene Fluoride (PVDF)
  • Color:Clear
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
  • Shrink Temperature:135°C